Arbeta hos oss

Att jobba på Josefinaskolan innebär möten med kreativa människor, som valt en waldorfskola som arbetsplats. Informationsvägarna är korta, verksamheten bygger på delaktighet och vi möter varandra med en öppen attityd. Vi  är angelägna om att utvecklas i ett kollegialt samarbete runt barnen.

På Josefinaskolan får barnen möjlighet att uppleva, växa och utveckla alla sina sidor utifrån nyfikenhet och upptäckarlust. Även vi vuxna som jobbar på skolan är människor stadda i utveckling. Vi lär oss ständigt av våra elever och av varandra. Vi satsar också på att vidareutbilda våra medarbetare. 

Skolan är belägen i en naturskön miljö mellan Sigtuna stad och Märsta, med utmärkta kommunikationer från såväl Stockholm som Uppsala och Bålsta. 

Vi erbjuder fri lunch som tillagas och serveras i vårt eget kök. 

Välkommen att se efter om vi har en ledig plats som kan passa dig eller skicka in en intresseanmälan här.